SKUFFET: – Vi etterspør at Nye Metoder utviser større grad av fleksibilitet når vi kommer med forslag til alternativ prisavtale,

Overrasket over nei til lavere pris ved rask innføring av immunterapi

MSD tilbød en avtale som ville gitt rask tilgang til immunterapien Keytruda for fire kreftformer – men fikk avslag. Nå må pasientene vente på en full metodevurdering. – Denne forsinkede tilgangen kunne vært unngått, sier Hans Petter Strifeldt i MSD Norge.

Publisert Sist oppdatert

– Nye Metoder avslo en prisgunstig avtale som ville sikret rask tilgang for pasienter innen fire indikasjoner der det ikke finnes behandling med immunsjekkpunkthemmere, sier Strifeldt, som er direktør for myndighetskontakt i legemiddelselskapet MSD Norge. 

Dette er de fire indikasjonene som nå må gjennom ordinær og ofte langvarig godkjenningsprosess:

Disse behandlingene er aktuelle for omkring 300 pasienter med alvorlige diagnoser og som i dag ikke har tilgang på immunterapibehandling.

Tilbød rask tilgang – fikk avslag

I august 2024 sendte MSD inn et forslag til Sykehusinnkjøp om en alternativ prisavtale, som ville gitt «fast track»-pris for fire indikasjoner hvor norske pasienter ikke har andre immunterapi-alternativer. 

Forslaget ble først diskutert med Sykehusinnkjøp, som anbefalte MSD å ta det videre til Bestillerforum. 

Bestillerforum for Nye Metoder

Hovedfunksjon: Bestiller metodevurderinger av nye legemidler, medisinsk utstyr, prosedyrer og diagnostiske metoder for bruk i spesialisthelsetjenesten.

Deltakere: Består av fagdirektørene fra de fire regionale helseforetakene (RHF-ene), Folkehelseinstituttet (FHI) og Statens legemiddelverk (SLV).

Ansvar:

  • Vurderer hvilke metoder som skal sendes til Statens legemiddelverk (SLV) eller Folkehelseinstituttet (FHI) for metodevurdering.

  • Prioriterer hvilke metodevurderinger som skal gjennomføres.

  • Gir innspill til hvordan metodevurderinger skal utføres (f.eks. om en vurdering skal være hurtig eller fullstendig).

  • Har ingen beslutningsmyndighet om hvorvidt metoder skal innføres – dette avgjøres av Beslutningsforum.

Men istedenfor å bli behandlet i Bestillerforum, ble saken stoppet i et Interregionalt møte for fagdirektørene (se faktaboks under) i de regionale helseforetakene (RHF-ene). Begrunnelsen var at «prisen under pristaket skal gjelde alle eksisterende og nye indikasjoner i avtaleperioden» og at dette ville kunne bryte med «hensynet om likebehandling av leverandørene».

Interregionalt fagdirektørmøte

Hovedfunksjon: Et forum for samarbeid mellom de fire regionale helseforetakene (Helse Nord, Helse Midt-Norge, Helse Vest og Helse Sør-Øst) som gir faglige råd om metodevurderinger og anbefalinger om implementering av nye metoder i spesialisthelsetjenesten.

Deltakere: Fagdirektørene fra de fire RHF-ene.

Ansvar:

  • Vurderer og gir faglige anbefalinger om metoder som er ferdig metodevurdert av Direktoratet for medisinske produkter eller FHI.

  • Kan anbefale at en metode tas i bruk, men den endelige beslutningen tas av Beslutningsforum.

  • Behandler unntaksordninger (spesifikke saker der metoder kan vurderes for begrenset bruk utenfor standardprosessen).

Har en rådgivende rolle, men kan påvirke hva som blir presentert for Beslutningsforum.

MSD har valgt å stå utenfor hurtiginnføringsordningen for immunterapier. Dette er en ordning som innebærer rask godkjenning i Beslutningsforum når legemidlet tilbys til en lavere pris for alle eksisterende og nye indikasjoner. 

MSD ønsket å tilby en «fast track»-pris kun for fire indikasjoner - og dette ville ikke fagdirektørene være med på.

Nei til besparelse

Avslaget betyr også at Nye Metoder sa nei til en direkte besparelse på et legemiddel de allerede betaler for gjennom et gruppeunntak i førstelinjebehandling av livmorhalskreft. Hadde avtalen blitt godkjent, ville Sykehusinnkjøp fått en lavere pris på Keytruda i denne indikasjonen, noe som ville redusert de totale utgiftene til behandlingen.

– Vi mener at forslaget vårt oppfyller målsetningene om rask tilgang og redusert ressursbruk i forvaltningen, samt ivaretar likebehandling av leverandører, fordi det foreløpig kun er Keytruda som er godkjent i disse indikasjonene, sier Strifeldt. 

MSD forventer å levere dokumentasjon til metodevurdering i april i år. Deretter skal søknaden behandles av Direktoratet for medisinske produkter (DMP), før prisforhandlinger og et endelig vedtak i Beslutningsforum. Dette kan ta mange måneder, trolig over ett år.

MSD håper nå på rask saksbehandling av metodevurderingen for å unngå unødvendig forsinkelse.

– Vi håper på snarlig saksbehandling, men mener at denne forsinkede tilgangen for pasienter som ikke har andre behandlingsalternativer kunne vært unngått. Vi etterspør at Nye Metoder utviser større grad av fleksibilitet når vi kommer med forslag til alternativ prisavtale, særlig til pasienter som i dag ikke har noe tilbud om behandling med immunterapi, sier Strifeldt.

Danmark og Sverige foran Norge

Mens pasientene i Norge må vente på metodevurdering og en eventuell godkjenning i Beslutningsforum, har Danmark og Sverige allerede innført Keytruda for flere av de aktuelle indikasjonene.

Status i Norge, Sverige og Danmark:

Indikasjoner for behandling med Keytruda Norge Danmark Sverige
Adjuvant ikke-småcellet lungekreftMetodevurdering ikke startetIkke refundert (avslag)Ikke refundert (avslag)
HER2-positiv magekreft eller kreft i overgang til spiserør med spredningMetodevurdering ikke startetRefundertRefundert
Lokalavansert livmorhalskreftMetodevurdering ikke startetRefundertMetode-vurderes
Førstelinjebehandling av livmorhalskreft med spredningMetodevurdering ikke startetRefundertRefundert

Danmark har godkjent bruk av Keytruda i kombinasjon med kjemoradioterapi for behandling av lokalavansert livmorhalskreft. Godkjenningen er basert på Keynote A18-studien, som viste lovende resultater. 

HealthTalk dekket denne studien under under ESMO 2024, hvor ledende leger understreket viktigheten av å innføre behandlingen raskt.

– Dette er spesielt viktige data fordi vi snakker om en ung pasientgruppe der behandlingsmålet er å gjøre dem friske, sa overlege og professor Kristina Lindemann.

Hun fikk støtte fra overlege og professor Ingvild Vistad, som påpekte at rask innføring av behandlingen kan ha stor betydning for denne pasientgruppen. Danske myndigheter har også refundert og innført behandling av lokalavansert livmorhalskreft og HER2-positiv magekreft eller kreft i overgang til spiserør med spredning.

Sverige har innført Keytruda for behandling av HER-2 positiv magekreft og førstelinjebehandling av livmorhalskreft med spredning. Lokalavansert livmorhalskreft er under diskusjon og vurdering.

Powered by Labrador CMS